Members of the cast of Onegin. Photo by David Cooper.
Members of the cast of Onegin. Photo by David Cooper.

The Arts Club Theatre Company leads the nominations for the 2015 Jessie Awards, Vancouver’s annual celebration of excellence in professional theatre. Of its whopping 34 nominations, the company’s new musical Onegin picked up an impressive 13 nominations, with at least one nomination in each of the large theatre categories, including outstanding production.

In addition, the Arts Club productions of Good People, The Valley and Peter and the Starcatcher received four nominations each in the large theatre category. Bard on the Beach garnered seven nominations for its productions of Love’s Labour’s Lost and Comedy of ErrorsRumble Theatre’s production of Cock received three nominations, while the Firehall Arts Centre & Haberdashery Theatre earned three for its controversial production of The Motherf*cker with the Hat.  The Firehall also received one nomination each for Social Studies, Dead Metaphor and God and the Indian.

In the small theatre category a total of 21 theatre companies and 23 productions received nominations. Pi Theatre led with eight nominations for its production of The Invisible Hand, while Babelle Theatre’s Rivulets: 3 short plays about a flood earned six.  Upintheair Theatre’s production of The North Plan and Vancouver Asian Canadian Theatre’s production of Empire of the Son secured a total of five nominations each.

The theatre for young audiences category sees Green Thumb Theatre leading in nominations with a total of six for its productions of The Invisible Girl and Still/Falling.

New this year is the Vancouver Now Representation and Inclusion Award, recognizing excellence in the field of accessibility and inclusion. Created after the Jessie Awards took a hit from its membership last year for a perceived lack of diversity on local stages, the nominees include Gateway Theatre’s Jovanni Sy, the Playwright’s Theatre Centre, Theatre Terrific, Donna Yamamoto and Heathers: The Musical.

The nominees for the Critics’ Choice Innovation Award include two co-productions from Studio 58 (Flee & Romeo + Juliet), plus the Kidd Pivot and Electric Company Theatre production of Betroffenheit, Vancouver Asian Canadian Theatre’s Empire of the Son, and Radix Theatre’s immersive TBD.

A complete list of nominees follows.

The 34th annual Jessie Awards will be presented at a ceremony on June 22. Visit http://jessies.ca for more information.

LARGE THEATRE
Outstanding Performance by an Actor in a Lead Role – Large Theatre
Alessandro Juliani Onegin Arts Club Theatre Company
Daniel Doheny The Valley Arts Club Theatre Company
John Cassini The Motherfucker With the Hat Firehall Arts Centre & Haberdashery Theatre
Luc Roderique In the Heights Arts Club Theatre Company
Richie Diggs Social Studies Firehall Arts Centre
Outstanding Performance by an Actress in a Lead Role – Large Theatre
Colleen Wheeler Good People Arts Club Theatre Company
Lisa C. Ravensbergen God and The Indian Firehall Arts Centre
Meg Roe Onegin Arts Club Theatre Company
Meghan Gardiner Dead Metaphor Firehall Arts Centre
Naomi Wright Pride and Prejudice Arts Club Theatre Company
Outstanding Performance by an Actor in a Supporting Role – Large Theatre
Andrew McNee Onegin Arts Club Theatre Company
Duncan Fraser Cock Rumble Theatre
Josh Epstein Onegin Arts Club Theatre Company
Robert Maloney Disgraced Arts Club Theatre Company
Sayer Roberts Les Misérables Arts Club Theatre Company
Outstanding Performance by an Actress in a Supporting Role – Large Theatre
Colleen Wheeler Peter and the Starcatcher Arts Club Theatre Company
Jenn Griffin Good People Arts Club Theatre Company
Lauren Jackson Onegin Arts Club Theatre Company
Lori Triolo The Motherfucker with the Hat Firehall Arts Centre & Haberdashery Theatre
Luisa Jojic The Comedy of Errors Bard on the Beach
Outstanding Lighting Design – Large Theatre
Alan Brodie Godspell Arts Club Theatre Company
Conor Moore Peter and the Starcatcher Arts Club Theatre Company
Gerald King The Waiting Room Arts Club Theatre Company
Itai Erdal The Valley Arts Club Theatre Company
John Webber Onegin Arts Club Theatre Company
Outstanding Set Design – Large Theatre
Amir Ofek The Valley Arts Club Theatre Company
Drew Facey Onegin Arts Club Theatre Company
Lauchlin Johnston Good People Arts Club Theatre Company
Lauchlin Johnston Peter and the Starcatcher Arts Club Theatre Company
Pam Johnson The Comedy of Errors Bard on the Beach
Outstanding Costume Design – Large Theatre
Christine Reimer Pride and Prejudice Arts Club Theatre Company
Jacqueline Firkins Onegin Arts Club Theatre Company
Mara Gottler The Comedy of Errors Bard on the Beach
Outstanding Sound Design or Original Composition  – Large Theatre
Benjamin Elliott, Anton Lipovetsky, and Nico Rhodes Best Laid Plans Patrick Street Productions & Touchstone Theatre
Ben Elliott Love’s Labour’s Lost Bard on the Beach
Malcolm Dow The Comedy of Errors Bard on the Beach
Veda Hille Onegin Arts Club Theatre Company
Outstanding Direction – Large Theatre
Amiel Gladstone Onegin Arts Club Theatre Company
David Mackay Peter and the Starcatcher Arts Club Theatre Company
Peter Jorgensen The Best Laid Plans: a Musical Patrick Street Productions & Touchstone Theatre
Scott Bellis The Comedy of Errors Bard on the Beach
Stephen Drover Cock Rumble Theatre
Outstanding Production – Large Theatre
Cock Rumble Theatre
Good People Arts Club Theatre Company
Onegin Arts Club Theatre Company
The Motherfucker with the Hat Firehall Arts Centre
The Valley Arts Club Theatre Company
Significant Artistic Achievement – Large Theatre
Andrew McNee and Daniel Doheny The Comedy of Errors Bard on the Beach Significant Artistic Achievement for outstanding comedic duo
Caitlin Hayes Closer Than Ever Gateway Theatre Significant Artistic Achievement for outstanding musical direction
Tracey Power Onegin Arts Club Theatre Company Significant Artistic Achievement for outstanding choreography
Valerie Easton A Christmas Story The Musical Arts Club Theatre Company Significant Artistic Achievement for outstanding choreography
Veda Hille and the Ungrateful Dead (Barry Mirochnick and Marina Hasselberg) Onegin Arts Club Theatre Company Significant Artistic Achievement for Outstanding musical direction and musical ensemble
Wendy Gorling and Morris Panych The Waiting Room Arts Club Theatre Company Significant Artistic Achievement for outstanding movement collaboration

 

SMALL THEATRE
Outstanding Performance by an Actor in a Lead Role – Small Theatre
Alex Rose Bad Jews Famous Artists Limited
Kevin McNulty You Will Remember Me Ruby Slippers Theatre
Matthew MacDonald-Bain The Out Vigil Twenty Something Theatre
Munish Sharma The Invisible Hand Pi Theatre
Tetsuro Shigematsu Empire of the Son Vancouver Asian Canadian Theatre
Outstanding Performance by an Actress in a Lead Role – Small Theatre
Claire Hesselgrave Tender Napalm Twenty Something Theatre
Genevieve Fleming The North Plan Upintheair Theatre
Marisa Smith Little One Alley Theatre Association
Moya O’Connell Rapture, Blister, Burn Mitch & Murray Productions
Stephanie Izsak The Out Vigil Twenty Something Theatre
Outstanding Performance by an Actor in a Supporting Role – Small Theatre
Amitai Marmorstein Bad Jews Famous Artists Limited
Conor Wylie The Invisible Hand Pi Theatre
Curtis Tweedie Bright Blue Future Hardline Productions
Kirk Smith The Rivals Blackbird Theatre Company
Paul Herbert The North Plan Upintheair Theatre
Outstanding Performance by an Actress in a Supporting Role – Small Theatre
Caroline Cave Miss Shakespeare Musical Theatreworks & The Escape Artists
Corina Akeson A Doll’s House, The Slamming Door Artists Collective
Gabrielle Rose The Rivals Blackbird Theatre Company
Kayla Dunbar Bad Jews Famous Artists Limited
Stephanie Izsak Scratch Theatre Plexus
Outstanding Lighting Design – Small Theatre
Alan Brodie The Invisible Hand Pi Theatre
Andrew Pye RIVULETS: 3 short plays about a flood Babelle Theatre
Cory Sincennes J. Caesar Musical Theatreworks & The Escape Artists
Gerald King Empire of the Son Vancouver Asian Canadian Theatre
Jill White Bright Blue Future Hardline Productions
Outstanding Set Design – Small Theatre
Carolyn Rapanos RIVULETS: 3 short plays about a flood Babelle Theatre
David Roberts The Invisible Hand Pi Theatre
David Roberts The Rivals Blackbird Theatre Company
Glenn MacDonald Annapurna Christy Webb Productions
John R. Taylor Wait Until Dark Naked Goddess Productions
Outstanding Costume Design – Small Theatre
Barbara Clayden Miss Shakespeare Musical Theatreworks & The Escape Artists
Christine Reimer The Invisible Hand Pi Theatre
Christopher David Gauthier Bright Blue Future Hardline Productions
Ines Ortner Ebenezer: A Christmas Ghost Story Seven Tyrants Theatre
Sheila White The Rivals Blackbird Theatre Company
Outstanding Sound Design or Original Composition – Small Theatre
Gordon Grdina The Invisible Hand Pi Theatre
Jay Clift and Julie McIssac The Out Vigil Twenty Something Theatre
Julie Casselman Tender Napalm Twenty Something Theatre
Mark Haney Mata Hari Single Line Theatre
Paul Paroczai RIVULETS: 3 short plays about a flood Babelle
Outstanding Direction – Small Theatre
Chelsea Haberlin The North Plan Upintheair Theatre
Marie Farsi RIVULETS: 3 short plays about a flood Babelle Theatre
Richard Wolfe The Invisible Hand Pi Theatre
Richard Wolfe Empire of the Son Vancouver Canadian Asian Theatre
Sabrina Evertt The Out Vigil Twenty Something Theatre
Outstanding Production of a Musical – Small Theatre
Heathers: The Musical …Gently with a Chainsaw Artists Collective
Love Bomb Shameless Hussy Productions
Miss Shakespeare Musical Theatreworks & The Escape Artists
Outstanding Production of a Play– Small Theatre
Empire of the Son Vancouver Asian Canadian Theatre
RIVULETS: 3 short plays about a flood Babelle Theatre
The Invisible Hand Pi Theatre
The North Plan Upintheair Theatre
The Out Vigil Twenty Something Theatre

 

Significant Artistic Achievement – Small Theatre
Carole MacDonald and Remy Siu Empire of the Son Vancouver Asian Canadian Theatre Significant Artistic Achievement for integration of props, performance, camera and projection
Corwin Ferguson You Will Remember Me Ruby Slippers Theatre Significant Artistic Achievement for projection design
Joel Sturrock Tender Napalm Twenty Something Theatre Significant Artistic Achievement for outstanding movement direction and choreography
Talia Erdal A Very Narrow Bridge Elbow Theatre Significant Artistic Achievement for outstanding performance by a solo musician
RIVULETS: 3 short plays about a flood Babelle Theatre Significant Artistic Achievement for site specific conceptualization and execution
The North Plan Upintheair Theatre Significant Artistic Achievement in site-specific staging
THEATRE FOR YOUNG AUDIENCES
Outstanding Performance – Theatre for Young Audiences
Allan Zinyk Go, Dog. Go! Carousel Theatre for Young People
Caitlin McFarlane The Invisible Girl Green Thumb Theatre
Karyn Mott The Jungle Book Carousel Theatre for Young People
Vincent Leblanc-Beaudoin, Emilie Leclerc, and Zack Tardif Mathieu Mathématiques Théâtre la Seizième
Olivia Hutt Still/Falling  Green Thumb Theatre
Outstanding Design – Theatre for Young Audiences
Drew Facey Mathieu Mathématiques Théâtre la Seizième Set & Costume Design
Ken MacDonald Still/Falling Green Thumb Theatre Set Design
Mishelle Cuttler, Joel Grinke and Lauchlin Johnston Our Time Delinquent Theatre Design Ensemble
Shizuka Kai Go, Dog. Go! Carousel Theatre For Young People
Outstanding Artistic Creation – Theatre for Young Audiences
Giles Poulin-Denis Mathieu Mathématiques Théâtre la Seizième Direction
Laura McLean Our Time Delinquent Theatre Direction
Patrick McDonald Still/Falling Green Thumb Theatre Direction
Significant Artistic Achievement – Theatre for Young Audiences
Dot & Ziggy Carousel Theatre for Young People interactivity in theatre for the very young
Me on the Map Neworld Theatre engaging theatrical experiment
Still/Falling Green Thumb Theatre the commissioning of the socially relevant
Outstanding Production – Theatre for Young Audiences
Dot & Ziggy Carousel Theatre for Young People
Mathieu Mathématiques Théâtre la Seizième
Our Time Delinquent Theatre
Still/Falling Green Thumb Theatre
Outstanding Original Script
Antonette Rae Miss Understood the frank theatre company
James Gordon King RIVULETS: 3 short plays about a flood Babelle Theatre
Michelle Deines and Kathryn Kirkpatrick I am the Bastard Daughter of Engelbert Humperdinck Working Spark Theatre
Tetsuro Shigematsu Empire of the Son Vancouver Asian Canadian Theatre
Tracey Power Miss Shakespeare Musical Theatreworks & The Escape Artists
Vancouver Now
Jovanni Sy Gateway Theatre For demonstrating leadership in creating an inclusive and representative season of theatre.
Playwright’s Theatre Centre For ongoing and responsive transformation of practice to meet the needs of underserved artists.
Theatre Terrific For diligent, ongoing commitment to inclusive casting and creative processes.
Donna Yamamoto   For demonstrating commitment and leadership to building inclusivity in Vancouver’s theatre industry.
Heathers: The Musical   For reflecting Vancouver’s cultural make-up on stage.
Critics’ Choice Innovation Award
Production Theatre Company
Betroffenheit Kidd Pivot and Electric Company Theatre
Empire of the Son Vancouver Asian Canadian Theatre presented by the Cultch
Flee Electric Company Theatre and Studio 58
Romeo + Juliet Studio 58 with The Chop Theatre
TBD Radix Theatre