The Jessie awards recognize excellence in three groups: large and small theatre, plus theatre for young audiences.
The Jessie awards recognize excellence in three groups: large and small theatre, plus theatre for young audiences.

A devilish puppet and some Shakespearean buffoonery lead the nominees for this year’s Jessie Awards.

In a ceremony today, the Jessie Richardson Theatre Award Society announced the nominees for the 2018 Jessie Awards. Vancouver’s equivalent to the Tony Awards, the Jessies recognize excellence in Vancouver’s professional theatre as chosen by peer juries.

The awards are split into three groups, celebrating the best in large and small theatre productions, plus theatre for young audiences.

In the large theatre category, the Arts Club Theatre Company not only walked away with the most nominations for twelve different shows, its production of Hand to God garnered six. Receiving an impressive 34 nominations, the Arts Club also saw multiple nominations for productions of Topdog/Underdog, Angels in America, Part Two: Perestroika, Fun Home, Misery, and several others.

The cast of the Arts Club Theatre Company production of Hand to God. Photo by David Cooper
The cast of the Arts Club Theatre Company production of Hand to God. Photo by David Cooper

In the same large theatre category, Pacific Theatre productions were nominated for a total of ten awards, including a best production nod for Outside Mullingar.  Bard on the Beach saw each of its productions in its last season nominated, with Much Ado About Nothing leading the way with a total of eight.

A total of 22 productions found themselves nominated in the small theatre category, with Rumble Theatre’s production of The Society for the Destitute Presents Titus Bouffonius leading the pack, with a total of eight, followed by the SpeakEasy Theatre production of The Shipment with five.

Craig Erickson, Pippa Mackie, Naomi Wright, Peter Anderson and Sarah Afful in the Rumble Theatre production of The Society for the Destitute Presents Titus Bouffonius. Photo by Tim Matheson.
Craig Erickson, Pippa Mackie, Naomi Wright, Peter Anderson and Sarah Afful in the Rumble Theatre production of The Society for the Destitute Presents Titus Bouffonius. Photo by Tim Matheson.

Green Thumb Theatre & Neworld Theatre were the big nomination winners in the theatre for young people category, with a total of twelve nominations for their productions of The Code and Jabber. Carousel Theatre followed with a total of six nominations for productions of The Velveteen Rabbit and The Lion, the Witch and the Wardrobe.

The winners will be announced during a ceremony on July 16 under the Bard on the Beach main stage tent at Vanier Park. Visit jessieawards.com for more information.

A complete list of nominees follows:

LARGE THEATRE

Outstanding Performance by an Actor – Large Theatre

Oliver Castillo Hand to God Arts Club Theatre Company
Eric Craig Fun Home Arts Club Theatre Company
Douglas Ennenberg The Events Pi Theatre
Steven Greenfield Million Dollar Quartet Arts Club Theatre Company
Warren Kimmel Shylock Bard on the Beach
Brian Markinson Angels in America, Part Two: Perestroika Arts Club Theatre Company
Andrew McNee Misery Arts Club Theatre Company
Luc Roderique Topdog/Underdog Arts Club Theatre Company
John Emmet Tracy Outside Mullingar Pacific Theatre
Jonathan Winsby Beauty and the Beast Arts Club Theatre Company

 

Outstanding Performance by an Actress – Large Theatre

Lois Anderson Angels in America, Part Two: Perestroika Arts Club Theatre Company
Nicola Cavendish Happy Place Touchstone Theatre
Erla Faye Forsyth Outside Mullingar Pacific Theatre
Lucia Frangione Misery Arts Club Theatre Company
Katherine Gauthier King Charles III Arts Club Theatre Company
Margo Kane Thanks for Giving Arts Club Theatre Company
Amber Lewis Much Ado About Nothing Bard on the Beach
Jennifer Lines Hand to God Arts Club Theatre Company
Kelli Ogmundson Fun Home Arts Club Theatre Company
Colleen Wheeler Forget About Tomorrow Arts Club Theatre Company

 

Outstanding Performance by an Ensemble – Large Theatre

Amber Funk Barton, Andrew Gordon, Nathan Kay, Tiffany King, Billy Marchenski, Niall McNeill, Lucy McNulty, Kerry Sandomirsky, Matthew Tom-Wing, Marcus Youssef King Arthur’s Night Neworld Theatre
Lauren Bowler, Katrina Reynolds, Caitlin Stadnyck, Josh Epstein Bittergirl: The Musical Arts Club Theatre Company

 

 

Peter Carlone, Kim Larson, Giovanni Mocibob, Baraka Rahmani, Jalen Saip Almost, Maine Pacific Theatre
Kimmy Choi, David Cohen, Rowen Khan, Scott Perrie, Adrianna Ravalli, Sara Vickruck Circle Game Firehall Arts Centre

 

Outstanding Lighting Design – Large Theatre

Itai Erdal The Christians Pacific Theatre
Itai Erdal Topdog/Underdog Arts Club Theatre Company
Jeff Harrison Hand to God Arts Club Theatre Company
Lauchlin Johnston Outside Mullingar Pacific Theatre
John Webber Angels in America, Part Two: Perestroika Arts Club Theatre Company

 

Outstanding Set Design – Large Theatre

Lauchlin Johnston Misery Arts Club Theatre Company
Shizuka Kai Topdog/Underdog Arts Club Theatre Company
Kevin McAllister King Charles III Arts Club Theatre Company
Carolyn Rapanos Circle Game Firehall Arts Centre
Ted Roberts Thanks for Giving Arts Club Theatre Company

 

Outstanding Costume Design – Large Theatre

Carmen Alatorre The Winter’s Tale Bard on the Beach
Barbara Clayden Beauty and the Beast Arts Club Theatre Company
Drew Facey The Merchant of Venice Bard on the Beach
Mara Gottler Two Gentlemen of Verona Bard on the Beach
Christine Reimer Much Ado About Nothing Bard on the Beach

 

Outstanding Sound Design or Original Composition – Large Theatre

Torquil Campbell, Alessandro Juliani Angels in America, Part Two: Perestroika Arts Club Theatre Company
Julie Casselman Outside Mullingar Pacific Theatre
James Coomber Hand to God Arts Club Theatre Company
David Mesiha The Humans Arts Club Theatre Company
Murray Price Much Ado About Nothing Bard on the Beach

 

Outstanding Direction – Large Theatre

Lois Anderson Fun Home Arts Club Theatre Company
Kim Collier Angels in America, Part Two: Perestroika Arts Club Theatre Company
Stephen Drover Hand to God Arts Club Theatre Company
Dean Paul Gibson Topdog/Underdog Arts Club Theatre Company
Angela Konrad Outside Mullingar Pacific Theatre

 

Outstanding Production – Large Theatre

Fun Home Arts Club Theatre Company
Misery Arts Club Theatre Company
Much Ado About Nothing Bard on the Beach
Outside Mullingar Pacific Theatre
Topdog/Underdog Arts Club Theatre Company

 

Significant Artistic Achievement – Large Theatre

Jeny Cassady Hand to God Outstanding Puppet Design and Coaching Arts Club Theatre Company
Andrew Cohen Circle Game Outstanding Musical Arrangements Firehall Arts Centre
Lonnie Delisle The Christians Outstanding Choir Direction Pacific Theatre
Jamie Nesbitt Nine Dragons Outstanding Projection Design Gateway Theatre
Corey Payette Children of God Outstanding Contribution to a National Conversation Urban Ink with National Arts Centre and Raven Theatre

 

SMALL THEATRE

Outstanding Performance by an Actor – Small Theatre

Peter Anderson Butcher Prime Cuts Collective
Paul Anthony The Pillowman Reality Curve Theatre
Nick Fontaine A Little Night Music Patrick Street Productions
Kenton Klassen The Lonesome West Cave Canem Productions
Joey Lespérance The Hunger Room Staircase Theatre
Omari Newton The Shipment SpeakEasy Theatre
Tom Pickett Ruined Dark Glass Theatre
Mason Temple Satellite(s) Solo Collective Theatre
John Voth The Lonesome West Cave Canem Productions
Raugi Yu I Lost My Husband Ruby Slippers Theatre

 

Outstanding Performance by an Actress – Small Theatre

Patti Allen A Little Night Music Patrick Street Productions
Lindsey Angell Butcher Prime Cuts Collective
Yoshié Bancroft The Double Axe Murders Rusticate Theatre / Presentation House
Shayna Jones Ruined Dark Glass Theatre
Melissa Oei A Beautiful View Naked Goddess Productions
Katrina Reynolds Smart People Mitch and Murray Productions
Tara Travis Who Killed Gertrude Crump? Monster Theatre
Panthea Vatandoost Blackbird One Story Collective
Lindsay Warnock A Little Night Music Patrick Street Productions

 

Outstanding Performance by an Ensemble – Small Theatre

Sarah Afful, Peter Anderson, Craig Erickson, Pippa Mackie, Naomi Wright The Society for the Destitute Presents Titus Bouffonius Rumble Theatre
Daniel Doerksen, David Newham, Kurt Schindelka A Steady Rain Seven Tyrants Theatre
Katey Hoffman, Cheyenne Mabberley The After After Party After Party Theatre

 

Outstanding Lighting Design – Small Theatre

Itai Erdal The Shipment SpeakEasy Theatre
Gerald King 1 Hour Photo Vancouver Asian Canadian Theatre
Gerald King Satellite(s) Solo Collective Theatre
Sophia Tang The Society for the Destitute Presents Titus Bouffonius Rumble Theatre

 

Outstanding Set Design – Small Theatre

Drew Facey The Society for the Destitute Presents Titus Bouffonius Rumble Theatre
Pam Johnson 1 Hour Photo Vancouver Asian Canadian Theatre
Alex Kirkpatrick The Double Axe Murders Rusticate Theatre/Presentation House
Yvan Morissette Satellite(s) Solo Collective Theatre
John Webber How Star Wars Saved My Life Some Assembly Theatre

 

Outstanding Costume Design – Small Theatre

Jessica Bayntun A Little Night Music Patrick Street Productions
Drew Facey The Society for the Destitute Presents Titus Bouffonius Rumble Theatre
Stephanie Kong City of Angels The PIT Collective
Markian Tarasiuk The Shipment SpeakEasy Theatre

 

Outstanding Sound Design or Original Composition – Small Theatre

Steve Charles 1 Hour Photo Vancouver Asian Canadian Theatre
Mishelle Cuttler The Society for the Destitute Presents Titus Bouffonius Rumble Theatre
Daniel Deorksen & Kurt Schindelka A Steady Rain Seven Tyrants Theatre
Keith Thomas Butcher Prime Cuts Collective

 

Outstanding Direction – Small Theatre

Stephen Drover The Society for the Destitute Presents Titus Bouffonius Rumble Theatre
Ryan Gladstone Who Killed Gertrude Crump? Monster Theatre
Angela Konrad Ruined Dark Glass Theatre
Omari Newton & Kayvon Khoshkam The Shipment SpeakEasy Theatre

 

Outstanding Production – Small Theatre

Lonesome West Cave Canem Productions
The Shipment SpeakEasy Theatre
The Society for the Destitute Presents Titus Bouffonius Rumble Theatre
Who Killed Gertrude Crump? Monster Theatre

 

Significant Artistic Achievement – Small Theatre

Joanna Garfinkel & Yoshié Bancroft Japanese Problem Universal Limited Outstanding use of a site specific historical venue for the purpose of connection, experience and impact
Tetsuro Shigematsu Jamie Nesbitt & Susan Miyagishima 1 Hour Photo Vancouver Asian Canadian Theatre Outstanding technical design and execution for the purpose of historical storytelling
Marissa & Daniel Arnold The Ridiculous Darkness Alley Theatre Outstanding work involving and engaging distinct communities from the Lower Mainland for cross community outreach connection and performance
Tara Travis & Dusty Hagerüd Who Killed Gertrude Crump? Monster Theatre Outstanding puppetry design, creation, execution and performance

 

THEATRE FOR YOUNG AUDIENCES

Outstanding Performance – Theatre for Young Audiences

Elizabeth Barrett The Code Green Thumb Theatre
Frankie Cottrell, Alex Gullason & Carly Pokoradi The Canada Show Monster Theatre
Sereana Malani The Lion, the Witch and the Wardrobe Carousel Theatre
Parmiss Sehat Jabber Green Thumb Theatre & Neworld Theatre
Amanda Testini The Velveteen Rabbit Carousel Theatre

 

Outstanding Design – Theatre for Young Audiences

Darren Boquist Lighting The Lion, the Witch and the Wardrobe Carousel Theatre
Drew Facey Set Crème -Glacée Théâtre la Seizième
Jay Havens Set, Costume, & Props Th’owziya: The Hungry Feast Dish Axis Theatre
Shizuka Kai, Joel Grinke, and Mishelle Cuttler Set, Projects, Sound Jabber Green Thumb Theatre & Neworld Theatre
Yvan Morissette Set The Velveteen Rabbit Carousel Theatre

 

Outstanding Artistic Creation – Theatre for Young Audiences

Ryan Gladstone & Bruce Horak Song Composition The Canada Show Monster Theatre
Chelsea Haberlin Directing Jabber Green Thumb Theatre & Neworld Theatre
Patrick McDonald Directing The Code Green Thumb Theatre
Deb Williams Directing The Velveteen Rabbit Carousel Theatre
Marguerite Witvoet Composer/Musical Director Th’owxiya: The Hungry Feast Dish Axis Theatre

 

Outstanding Production – Theatre for Young Audiences

Crème -Glacée Théâtre la Seizième
Jabber Green Thumb Theatre & Neworld Theatre
The Canada Show Monster Theatre
The Code Green Thumb Theatre
The Velveteen Rabbit Carousel Theatre

 

Significant Artistic Achievement – Theatre for Young Audiences

Axis Theatre Th’owxiya: The Hungry Feast Dish Outstanding Artistic Achievement for centrally focusing on an Indigenous story
Green Thumb Theatre Outstanding Q & A preparation & execution
Green Thumb Theatre The Code Outstanding Artistic Achievement for exceptional presentation of contemporary, far reaching teen issues
Green Thumb Theatre & Neworld Theatre Jabber Outstanding use of technology and media as a way of representing modern teenage explorations into identity
Green Thumb Theatre & Neworld Theatre Jabber Outstanding Artistic Achievement for portraying how different races and religions can intertwine and co-exist

 

OUTSTANDING ORIGINAL SCRIPT

Rachel Aberle The Code Green Thumb Theatre
Mark Leiren-Young Bar Mitzvah Boy Pacific Theatre
Colleen Murphy The Society for The Destitute Presents Titus Bouffonius Rumble Theatre
Tesuro Shigematsu 1 Hour Photo Vancouver Asian Canadian Theatre
Jovanni Sy Nine Dragons Vertigo Theatre, Royal Manitoba Theatre Centre, & Gateway Theatre

 

CRITIC’S CHOICE INNOVATION AWARD

Cinerama Fight with a Stick
Hyperlink Elbow Theatre
Japanese Problem Universal Limited
Multiple Organism Mind of a Snail
The Ridiculous Darkness Alley Theatre in partnership with Neworld Theatre
Six Fine Lines Level-Headed Friends Productions

 

28 May 2018: Due to errors in the press release, the nominations have been updated to include Neworld Theatre as a co-nominee for the production of Jabber alongside Green Thumb Theatre, corrected Warren Kimmel’s nomination for the Bard on the Beach production of Shylock, and corrected The Double Axe Murders’ nomination to correctly identify Presentation House.