The Jessie Awards recognize excellence in Vancouver's professional theatre community
The Jessie Awards recognize excellence in Vancouver's professional theatre community

A total of 53 productions are up for awards at the 38th Annual Jessie Awards, as the nominations were revealed in an online ceremony today hosted by mother-daughter duo Amanda Sum and Linda Leung.

Announced virtually for the first time in its history due to COVID-19 physical distancing requirements, the Jessies are Vancouver’s equivalent to the Tony Awards, recognizing excellence in Vancouver’s professional theatre, as chosen by peer juries.

In an earlier media release, The Jessie Richardson Award Society president Sandra Herd acknowledged the challenges the theatre community faced this year and its impact on nominations.

“Sadly, some productions were untimely interrupted, and others left unsung.  But nonetheless, we enthusiastically celebrate the accomplishments of this past season as we look optimistically forward to the future and the inevitable return of our beloved live theatre,” she says.

Divided into three groups, the awards are presented to the best in large and small theatre, theatre for young audiences, and a number of other awards.

The winners will be announced during a live stream ceremony from the Firehall Arts Centre on June 29.

In the large theatre category, a total of 23 productions were recognized. The Vancouver Asian Canadian Theatre production of Kuroko scored the most with a total of nine nominations. The Arts Club Theatre Company received a total of twelve nominations over four shows and another eleven nominations for five of its co-productions last year. The Bard on the Beach Shakespeare Festival scored twelve nominations for three of its four productions in 2019 and Pacific Theatre earned nine.

In the small theatre category, a total of 20 productions were recognized, with both the Slamming Door Artist Collective production of The Sea and The Search Party’s The Father walking away with the most nominations at eight each.

In the Theatre for Young Audiences category, Carousel Theatre for Young People and Axis Theatre Company tied with four nominations each for their production of Bad Hats Theatre’s Peter Pan and Th’owxiya: The Hungry Feast Dish respectively.

There will also be a number of additional awards and prizes presented at the award ceremony. A complete list of nominees follows:

LARGE THEATRE

OUTSTANDING PERFORMANCE BY AN ACTOR IN A LEAD ROLE

Darrell Dennis Inheritance: A Pick-The-Path Experience Alley Theatre and Touchstone Theatre (in association with Vancouver Moving Theatre and Community Partnership with Vancouver Aboriginal Friendship Centre)
Charlie Gallant Noises Off Arts Club Theatre Company
Charlie Gallant Shakespeare in Love Bard on the Beach Shakespeare Festival
Robert Salvador Best of Enemies Pacific Theatre
Todd Thomson The Wedding Party Arts Club Theatre Company (in partnership with Prairie Theatre Exchange)


OUTSTANDING PERFORMANCE BY AN ACTRESS IN A LEAD ROLE
 

Celia Aloma Best of Enemies Pacific Theatre
Deena Aziz A Thousand Splendid Suns Arts Club Theatre Company (in partnership with Royal Manitoba Theatre Centre)
Erla Faye Forsyth The Cake Pacific Theatre
Moya O’Connell Coriolanus Bard on the Beach Shakespeare Festival
Anita Wittenberg Mother of the Maid Pacific Theatre


OUTSTANDING PERFORMANCE BY AN ACTOR IN A SUPPORTING ROLE

Sebastien Archibald House and Home Firehall Arts Centre
Andrew McNee Noises Off Arts Club Theatre Company
Anthony Santiago Best of Enemies Pacific Theatre
Lou Ticzon Kuroko Vancouver Asian Canadian Theatre
John Ullyatt Matilda Arts Club Theatre Company (in partnership with Citadel Theatre & Royal Manitoba Theatre Centre)


OUTSTANDING PERFORMANCE BY AN ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE

Rebecca deBoer Best of Enemies Pacific Theatre
Tess Degenstein Noises Off Arts Club Theatre Company
Veenesh Dubois All’s Well That Ends Well Bard on the Beach Shakespeare Festival
Emma Slipp Noises Off Arts Club Theatre Company
Colleen Wheeler Coriolanus Bard on the Beach Shakespeare Festival


OUTSTANDING LIGHTING DESIGN

Alan Brodie Coriolanus Bard on the Beach Shakespeare Festival
Itai Erdal Skyborn: A Land Reclamation Odyssey Savage Society (presented by The Cultch)
Gerald King Kuroko Vancouver Asian Canadian Theatre
Parjad Sharifi Cipher Arts Club Theatre Company (in partnership with Vertigo Theatre)
Robert Wierzel & Andrew F. Griffin A Thousand Splendid Suns Arts Club Theatre Company (in partnership with Royal Manitoba Theatre Centre)


OUTSTANDING SET DESIGN

Drew Facey Cost of Living Arts Club Theatre Company (in partnership with Citadel Theatre)
Ted Roberts Noises Off Arts Club Theatre Company
Ted Roberts Birds and the Bees Arts Club Theatre Company
Cory Sincennes Matilda Arts Club Theatre Company (in partnership with Citadel Theatre & Royal Manitoba Theatre Centre)
Sophie Tang Kuroko Vancouver Asian Canadian Theatre


OUTSTANDING COSTUME DESIGN

Carmen Alatorre All’s Well That Ends Well Bard on the Beach Shakespeare Festival
Mara Gottler Taming of the Shrew Bard on the Beach Shakespeare Festival
Christine Reimer Kuroko Vancouver Asian Canadian Theatre
Christine Reimer Noises Off Arts Club Theatre Company
Cory Sincennes Shakespeare in Love Bard on the Beach Shakespeare Festival


OUTSTANDING SOUND DESIGN OR ORIGINAL COMPOSITION

Rick Colhoun Best of Enemies Pacific Theatre
Sammie Hatch Kuroko Vancouver Asian Canadian Theatre
Alessandro Juliani Coriolanus Bard on the Beach Shakespeare Festival
Alessandro Juliani The Great Leap Arts Club Theatre Company
Ruby Singh All’s Well That Ends Well Bard on the Beach Shakespeare Festival


OUTSTANDING DIRECTION  

Scott Bellis Noises Off Arts Club Theatre Company
Ashlie Corcoran Cost of Living Arts Club Theatre Company (in partnership with Citadel Theatre)
Ian Farthing Best of Enemies Pacific Theatre
Dean Paul Gibson Coriolanus Bard on the Beach Shakespeare Festival
Amiel Gladstone Kuroko Vancouver Asian Canadian Theatre


OUTSTANDING PRODUCTION – PLAY  

A Thousand Splendid Suns Arts Club Theatre Company (in partnership with Royal Manitoba Theatre Centre)
Best of Enemies Pacific Theatre
Inheritance: A Pick-The-Path Experience Alley Theatre and Touchstone Theatre (in association with Vancouver Moving Theatre and Community Partnership with Vancouver Aboriginal Friendship Centre)
Kuroko Vancouver Asian Canadian Theatre
Noises Off Arts Club Theatre Company


OUTSTANDING PRODUCTION – MUSICAL

Holiday at the Elbow Room Café Zee Zee Theatre & The Cultch
Matilda Arts Club Theatre Company (in partnership with Citadel Theatre & Royal Manitoba Theatre Centre)
Sound of Music Arts Club Theatre Company
Talking Sex on Sunday Firehall Arts Centre


SIGNIFICANT ARTISTIC ACHIEVEMENT

Outstanding Innovative and Immersive Storytelling Alley Theatre and Touchstone Theatre Inheritance: A Pick-The-Path Experience Alley Theatre and Touchstone Theatre (in association with Vancouver Moving Theatre and Community Partnership with Vancouver Aboriginal Friendship Centre)
Outstanding Projection Design Chimerik 似不像 The Great Leap Arts Club Theatre Company
Outstanding Video and Projection Design Emily Soussana, Chief Lady Bird, Chrystal Sparrow, & Carrielynn Victor Skyborn: A Land Reclamation Odyssey Savage Society (presented by The Cultch)
Outstanding Choreography Tara Cheyenne Friedenberg Cipher Arts Club Theatre Company (in partnership with Vertigo Theatre)
Outstanding Audience Engagement Through the Use of Technology Théâtre la Seizième Le NoShow Vancouver Théâtre la Seizième (in partnership with Théâtre DuBunker and le Collectif Nous Sommes ici (Québec)

SMALL THEATRE

OUTSTANDING PERFORMANCE BY AN ACTOR IN A LEAD ROLE

Paul Herbert Born Yesterday Ensemble Theatre Company
Peter Jorgensen Herringbone Patrick Street Productions
Kevin McNulty The Father The Search Party
David Nykl Superior Donuts Ensemble Theatre Company
Alec Santos Lungs Saint FiFi Collective


OUTSTANDING PERFORMANCE BY AN ACTRESS IN A LEAD ROLE

Lois Anderson Anna Bella Eema Sol Theatre Collective
Jillian Fargey The Father The Search Party
Genevieve Fleming The Sea Slamming Door Artist Collective
Luisa Jojic Herringbone Patrick Street Productions
Fei Ren Lungs Saint FiFi Collective


OUTSTANDING PERFORMANCE BY AN ACTOR IN A SUPPORTING ROLE

Stephen Aberle The Sea Slamming Door Artist Collective
Chris Francisque Superior Donuts Ensemble Theatre Company
Massimo Frau Zastrozzi: The Master of Discipline Star & Moon Productions
Darcey Johnson The Drawer Boy Ensemble Theatre Company
John Murphy Body Awareness Mitch and Murray Productions


OUTSTANDING PERFORMANCE BY AN ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE

Eileen Barrett Escaped Alone Western Gold Theatre
Bethany Brown Disgraced Vagrant Players Theatre Society
Alexis Kellum-Creer Born Yesterday Ensemble Theatre Company
Elizabeth Kirkland The Sea Slamming Door Artist Collective
Adriana Ravalli The Great Canadian Porno: The Musical Frenzied Millennial Collective


OUTSTANDING LIGHTING DESIGN

Celeste English The Sea Slamming Door Artist Collective
Itai Erdal The Father The Search Party
Neil Griffith Deep into Darkness Third Wheel Productions
Sophie Tang Chicken Girl rice & beans theatre (in partnership with Playwrights Theatre Centre)
John Webber Escaped Alone Western Gold Theatre


OUTSTANDING SET DESIGN

Shizuka Kai Chicken Girl rice & beans theatre (in partnership with Playwrights Theatre Centre)
Amir Ofek The Father The Search Party
Sandy Margaret The Sea Slamming Door Artist Collective
Ariel Slack Superior Donuts Ensemble Theatre Company
John R. Taylor Deep into Darkness Third Wheel Productions


OUTSTANDING COSTUME DESIGN

C.S. Fergusson-Vaux Mx Lili Robinson (in partnership with Playwrights Theatre Centre)
Hilary Jardine Zastrozzi: The Master of Discipline Star & Moon Productions
Jessica Oostergo The Father The Search Party
Cheyenne Mabberley & Chantal Short The Sea Slamming Door Artist Collective
Christina Sinosich & Donnie Tejani Company Raincity Theatre


OUTSTANDING SOUND DESIGN OR ORIGINAL COMPOSITION

Owen Belton The Father The Search Party
Rick Colhoun Frankenstein: Lost in Darkness Wireless Wings Radio Ensemble
Rick Colhoun Superior Donuts Ensemble Theatre Company
Angelo Moroni Hello Theatre Terrific Society
Joelysa Pankanea Anna Bella Eema Sol Theatre Collective


OUTSTANDING DIRECTION

Chris Adams Company Raincity Theatre
Kayla Dunbar Herringbone Patrick Street Productions
Tamara McCarthy The Sea Slamming Door Artist Collective
Mindy Parfitt The Father The Search Party
Christy Webb Lungs Saint FiFi Collective


OUTSTANDING PRODUCTION – PLAY

Anna Bella Eema Sol Theatre Collective
Superior Donuts Ensemble Theatre Company
The Father The Search Party
The Sea Slamming Door Artist Collective


OUTSTANDING PRODUCTION – MUSICAL

Company Raincity Theatre
Herringbone Patrick Street Productions


SIGNIFICANT ARTISTIC ACHIEVEMENT

Outstanding ensemble performance Caitlin Clugston, Graham Coffeng, Nick Fontaine,
Janet Gigliotti,
Alex Gullason,
Warren Kimmel,
Steve Maddock,
Jennie Neumann,
Anthony Santiago,
Madeleine Suddaby,
Jennifer Suratos,
Lindsay Ann Warnock,
Jonathan Winsby,
Katey Wright
Company Raincity Theatre
Outstanding transformation of space and audience immersion n/a Deep into Darkness Third Wheel Productions
Outstanding musical direction Sean Bayntun Herringbone Patrick Street Productions
Outstanding integrity in casting n/a Tran Scripts, Part I: The Women Zee Zee Theatre and The Frank Theatre (in partnership with Firehall Arts Centre)

THEATRE FOR YOUNG AUDIENCES

OUTSTANDING PERFORMANCE

Scott Button New Canadian Kid Green Thumb Theatre
Paige Fraser What If Green Thumb Theatre
Marlene Ginader Bad Hats Theatre’s Peter Pan Carousel Theatre for Young People
Kelli Ogmundson Bad Hats Theatre’s Peter Pan Carousel Theatre for Young People
Chelsea Rose Th’owxiya: The Hungry Feast Dish Axis Theatre Company


OUTSTANDING DESIGN

Jay Dodge Video Design Iron Peggy Vancouver International Children’s Festival and Boca del Lupo
Jay Havens Set Design Th’owxiya: The Hungry Feast Dish Axis Theatre Company
Shizuka Kai Set Design Bad Hats Theatre’s Peter Pan Carousel Theatre for Young People
Shizuka Kai Set Design Iron Peggy Vancouver International Children’s Festival and Boca del Lupo
Kiara Lawson Costume Design Bad Hats Theatre’s Peter Pan Carousel Theatre for Young People


OUTSTANDING ARTISTIC CREATION

Steve Charles Musical Direction Bad Hats Theatre’s Peter Pan Carousel Theatre for Young People
Ian Harmon Direction Love you Forever and More Munsch Beach House Theatre
Sherry Yoon Direction Iron Peggy Vancouver International Children’s Festival and Boca del Lupo


OUTSTANDING PRODUCTION

Bad Hats Theatre’s Peter Pan Carousel Theatre for Young People
Love You Forever and More Munsch Beach House Theatre
Iron Peggy Vancouver International Children’s Festival and Boca del Lupo
Th’owxiya: The Hungry Feast Dish Axis Theatre Company


SIGNIFICANT ARTISTIC ACHIEVEMENT 

Outstanding stage management Jillian Perry Th’owxiya: The Hungry Feast Dish Axis Theatre Company

ADDITIONAL AWARDS

OUTSTANDING ORIGINAL SCRIPT  

Jan Derbyshire Certified Touchstone Theatre
Derek Chan Chicken Girl rice & beans theatre (in partnership with Playwrights Theatre Centre)
Tetsuro Shigematsu Kuroko Vancouver Asian Canadian Theatre
Deborah Vogt Big Sister Rapid Pitch Productions


CRITICS’ CHOICE INNOVATION AWARD  

All’s Well That Ends Well Bard on the Beach Shakespeare Festival
Anywhere But Here Electric Company Theatre (in association with Playwrights Theatre Centre)
Certified Touchstone Theatre
Kuroko Vancouver Asian Canadian Theatre
Take D Milk, Nah? Rumble Theatre and Pandemic Theatre